Ranska – Domaine de Côte de l’Ange
Domaine de Côte de l’Ange on ollut jo sukupolvien ajan Mestren perheen hallussa, ja perhe onkin yksi Châteauneuf-du-Papen vanhimmista viininviljelijäperheistä.
1960-luvulla nykyisten omistajien vanhemmat kehittivät edelleen viininviljelyä, kun he alkoivat viljellä niin kutsuttua Côteau de l’Ange -palstaa, mikä tarkoittaa suomeksi enkelten palstaa.
Tänä päivänä viinitila on Corinne ja Yannick Gasparrin käsissä, jotka yhdistävät viininviljelyn perinteitä ja nykyaikaista tekniikkaa luontoa kunnioittaen.
Tiesitkö?
Maan / alueen / tuottajan viinejä
-
Champagne Palmer & Co Vintage Magnum
Kuiva, tyylikkään hedelmäinen,paahteinen, ryhdikäs happorakenne, kypsän sitruksinen, harmoninen, elegantti, pitkä jälkimaku
-
Le Jardin de Fleur La Mothe Medoc
Täyteläinen, runsas, hienostunut, tumman kirsikkainen, mustaherukkainen, hennon paahteinen, tasapainoinen, tyylikäs
-
Château Maucoil Côtes du Rhône Villages 1895 Vieilles Vignes
Täyteläinen, herukkainen, karhunvatukkainen, tasapainoinen
-
Seguin Manuel Bourgogne Pinot Noir
Keskitäyteläinen, punamarjainen, kirsikkainen, mausteinen, hennon kukkea, maitosuklainen, vivahteikas
-
Cave de Ribeauville Pinot Blanc BIO
Puolikuiva, runsaan hedelmäinen, raikkaan hapokas, omenainen
-
Chateau Grabitey Graves Blanc
Täyteläinen, omenainen, kuiva, päärynäinen, mineraalinen, raikas
-
Domaine Gautheron Chablis Grand Cru Preuses
-
Cave de Ribeauville Pinot Noir BIO
Keskitäyteläinen, tumman kirsikkainen, tasapainoinen, hennon mausteinen