Ranska – Les Vignerons d’Estézargues
Avignonin kaupungin lähellä, Etelä-Rhônessa, Les Vignerons d’Estézargues -niminen osuuskunta tuottaa yhdessä brittiystävämme James Fleetwoodin kanssa modernin Côtes du Rhône -sekoitteen kierrekorkilla varustettuna. Viiniköynnökset ovat keskimäärin 25-vuotiaita ja ne kasvavat viinitarhoilla, joissa on alueelle tyypillisesti paljon pyöreitä kiviä. Näiden tehtävänä on kerätä päivän aikana lämpöä ja vapauttaa sitä öisin köynnöksille, kun lämpötilat laskevat ja tuulet puhaltavat.
Réserve de Fleur on käytetty matalassa lämpötilassa, mikä korostaa viinin hedelmäisyyttä. Se on moderni Côtes du Rhône, mitä ei olla kypsytetty perinteiseen tapaan tammessa, vaan terästankissa. Viini on hennosti suodatettu, jotta siihen saadaan enemmän makua ja luonnetta!
Tiesitkö?
Maan / alueen / tuottajan viinejä
-
Chateau Domeyne Saint-Estephe
Rajallinen saatavuus
-
Champagne Palmer & Co Brut Réserve Jeroboam
Kuiva, kypsän sitruksinen, omenainen, hennon mokkainen, tyylikkään paahteinen, tasapainoisen hapokas
-
Château Fleur La Mothe Medoc
Täyteläinen, tumman kirsikkainen, mustaherukkainen, tyylikkään paahteinen, melko runsas, pyöristyneet tanniinit, tasapainoinen, tyylikäs
-
Domaine Christophe Semaska Harmony
Rajallinen saatavuus
-
Domaine de la Cote de l’Ange Châteauneuf-du-Pape Blanc
Kuiva, moniulotteinen, hedelmäinen, vaniljainen, raikas, pyöreä, tasapainoinen, pitkä jälkimaku
-
Domaine Christophe Semaska Saint-Joseph Vielles Vignes
Täyteläinen, tumman marjaisa, mausteinen, maanläheinen, tasapainoinen, samettinen, elegantti, pitkä jälkimaku
-
Champagne Palmer & Co Brut Blanc de Noirs
Kuiva, moniulotteinen, mineraalinen, keskitäyteläisen hedelmäinen, hennon kermainen, pirteät hapot, pitkä jälkimaku, elegantin kiehtova
-
Chateau Fonbadet Pauillac
Rajallinen saatavuus